ZAKÁZKOVÁ VÝROBA ŠPERKŮ

Po svém vyučení roku 1988 v SOLUNA Praha roku, se nepřetržitě věnuji návrhování a výrobě šperků. Šperky vyrábím ze zlata, stříbra, které lze následně osázet drahými kameny, perlami, korály atd.

 

 

ZÁSNUBNÍ A SNUBNÍ PRSTENY

Zásnubní prsten

ZÁSNUBNÍ PRSTENY

Zásnubni prsten je prsten z drahého kovu (zlata, bílého zlata) s jedním větším kamenem či více menšími kameny,  který představuje symbol žádosti o ruku. Nejčastěji se zásnubní prsteny zdobí briliantem popřípadě v levnější variantě je možné použít náhradu v podobě zirkonu s briliantovým brusem. Traduje se, že by měl mít hodnotu jednoho až tří měsíčních platů muže. Obvykle se zásnubní prsten nosí na levém prsteníčku. Po svatbě se nosí buď společně se snubnim prstenem, případně na právě ruce.

50665xl

SNUBNÍ PRSTENY

Snubní prsteny si již tradičně vyměňují novomanželé při svatebním obřadu, a to jako symbol slibu lásky, věrnosti a spojení. V závislosti na místní kultůře se snubní prsteny nosí na levém prsteníčku. Společný zvyk manželů nosit snubní prsten vznikl a rozšířil se z Evropy a to již v 15. století. Původně se jednalo o dva nebo 3 spojené zdobené nebo prosté kroužky, dnes je tento typ nazývaný puzzle prsten. Ve Spojených státech amerických původně snubní prsten nosily pouze ženy, zvyk společného nošení snubních prstenů manžely se datuje teprve od 20. století.   

Snubní prsten by měl být z kvalitního materiálu, nejlépe ze zlata nebo platiny, aby vydržel více let bez významných změn. V našem Zlatnictví Jitka Formánková při jejich výrobě používáme nejčastěji bílé nebo žluté zlato. Na přání je možno dodat snubní prsteny ze stříbra nebo chirurgické oceli. Ustálené je podobné provedení obou prstenů, pouze s rozdílnou velikostí. Možné je i doplnění snubního prstenu nevěsty kamínky. U tohoto typu šperků doporučujeme nahradit oblíbené levnější zirkony kvalitnějšími a cennějšími brilianty. Na vnitřní stranu prstenu na přání vyryjeme krátký text. Bývá to nejčastěji datum svatby nebo jména novomanželů.

 

#

Historie

Darování zásnubních a vyměňování snubních prstenů započalo v Evropě již ve středověku, doložené jsou snubní prsteny z 12. století. Zásnubní prsten mimo Evropu se objevil již ve starověkém Egyptě v těchto časech vypadaly zásnubní prsteny jinak než dnes. Prsten byl jednoduchý zakroužený zlatý pásek, tím měl prsten symbolizovat nekonečnost. Zásnubní prsteny se následně objevily i ve starém Římě. Římané dávali prsten spolu s malým klíčkem, který měl ochránit obdarovaného. Římané obdarovávali své vyvolené hned dvěma snubními prsteny, jeden oficiální snubní prsten byl vyroben ze zlata, ten nosila nevěsta na veřejnosti, druhý snubní prsten byl vyrobený z kamene, ten by používán při práci v domácnosti.